YENİ NESİL
YENİ NESİL
Murat Sever

YENİ NESİL

Bu içerik 190 kez okundu.

Alooo abi hoop!

 

Allah Allah ne oluyor diye şöyle bir dönüp baktım.15 yada 16 yaşında ki bir çocuk evet bir çocuk 60 yada 65 yaşlarında bir yaşlı amcaya sesleniyor.Terbiyem bile abi yazmaya elvermezken daha bir çocuk dedesi yaşında ki bir adama böyle hitap ederek arkasından çağırıyor.Bununla da kalsa iyi.Biz daha bizden 2 yada 3 yaş büyük insanlara bile abi diye hitap ederken bize ters baktığında bile yüzümüz kızarırken aman bir saygısızlık etmeyelim diye bocalarken.Zamane bazı gençleri babasını bile isimle çağırıyor.

 

Hooop hacı müşteri geldi bi bak yav…

 

Ya işte böyle bu el bebek gül bebek ağam paşam babam diye büyütülen bebeklerin çocukların ve sonrada başa çıkılamayan züppelerin yetiştiği bir nesil. Suç hiçbir zaman onlarda değil ve onlar da olmayacak suçu onlara böyle yol gösteren ailelerinde görmek lazım. Biz çocukken mahallede kavga ettik mi babamız gelir üstüne bizi birde kendisi döverdi. Niye kavga ediyorsunuz? diye. Bakıyorum da şimdiler deki çocuk kavgalarında çocuk gidip anasına babasına şikâyet ediyor. Anası babası 77 sülaleside toplanıp kapıya dayanıyor. Şimdilerde hatır kıymet saygı terbiye bile kalmadan bir çocuk kavgası yüzünden gidilir komşu tehdit edilir. Tehditten de  öte gidilir ve aşiret kavgasına dönüşür. Böyle davranan ailenin çocuğundan elbette ki aile terbiyesi bekleyemezsin. Bu cesareti alan çocuktan da; Büyüyünce terbiye ve ahlaktan başka her şeyi beklersin.

 

Çocuktur onlar çocuk.

 

Eskiler de okulda öğretmenimizden dayak yerdik yedikten sonra ise korkudan yüzümüzün ve elimizin kızarıklığı geçmeden eve gidemezdik. Gidemezdik çünkü öğretmenden dayak yediğimizi anlayan büyüğümüz ‘’Hah kim bilir gene ne yaptın da öğretmen seni dövdü?’’ diyerekten üstününe birde onlardan dayak yerdik.Şimdilerde ise aile terbiyesinden yoksun yetişen bazı nesil ise bırakın öğretmenden dayak yemeyi kendisini ikaz eden öğretmene saldırdığı gibi gidip birde ailesine söylüyor.

Aha bizim delikanlı velide gidip öğretmeni buluyor sen misin benim çocuğa vuran.

 

Tu zane ez kiyim?

 

İnanın bu lafın arkasında yazacak yazıda tutuklu kaldım gitti be.

 

Yazacak kelime söyleyecek söz tükendi bende.

Nasıl bir nesil yetiştiriyoruz ve kendimize ne kadar çok zarar veriyoruz. Kendi kendimize bu kadar çok mu acımasız olduk. Yazıklar olsun bize. Böyle yetiştirilen çocuğu değil çalıştırdığın iş yerinde evinde bile tutamazsın. Değil ona iş yaptırmayı ondan bir bardak su bile isteyemezsin. Değil senin soyunu şerefini yaşatmayı kendi mezarının başında bile göremezsin.

 

 Sahipsiz bir mezar gibi atılırsın bir kenara.

 

 

Değil senin mezarının başın da bir Fatiha okuması. Onun senin varlığından yokluğundan bile haberdar olup olmadığını bilemezsin.

 

Kendimize ne kadar da çok kötülük ediyoruz.Bilmeden yada bilemeden

 

Alooo abi hoooop…

 

İnan sen kendine zarar veriyorsun. Sen önce kendine bir çeki düzen ver daha sonralar yetiştirdiğin çocuk sana bakar terbiyesini alır zaten.

 

Çocuktur onlar çocuk

 

Ne verirsen senden onu alır

 

Ne verirsen elinle o gelir seninle

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Meteoroloji Uyardı! 6 İl İçin Yoğun Kar Geliyor
Meteoroloji Uyardı! 6 İl İçin Yoğun Kar Geliyor
İnşaat Çökmesi Sonucunda 2 İşçi  Yaralandı
İnşaat Çökmesi Sonucunda 2 İşçi Yaralandı